Madis Vanatoa, Savekate Tallinna osakonna juhataja: Pereväärtused esikohal

Madis Vanatoa, Savekate Tallinna osakonna juhataja, peab tähtsaimaks rolliks isaks olemist. Kui küsida temalt, mis on elus kõige olulisem, siis vastab ta pikemalt mõtlemata, et selleks on pere. Ka Savekatet juhitakse tema sõnul nagu pereettevõtet. “Kõigil on sõnaõigus ja pigem oodataksegi meeskonnakaaslastelt avatud suhtlemist ning lahenduste pakkumist ettetulevatele probleemidele,” usub mees.

Madis on pärit Kundast. Seal asub ka maakodu, mis on vaid paari minutilise jalutuskäigu kaugusel mererannast. Just seal käib mees mõtisklemas ning end laadimas. Ta lisab muigega, et saab endaga väga hästi läbi, aga seltskonda hindab samuti.

Madis Vanatoa, Savekate tallinna osakonna juhataja

Madis Vanatoa, Savekate Tallinna osakonna juhataja

Leiame lahendused ka kõige keerukamates olukordades

Keskkoolis tehtud isiksuse testi järgi on tema näol tegu artistliku realistiga. Näitlejat temast küll ei saa, kuid tugevamateks külgedeks on loogiline mõtlemine ja lahenduste leidmine ka kõige keerukamates olukordades.

Salamisi tunnistab Madis, et töötab pinge ning positiivse stressi all kõige tulemuslikumalt. Teisalt aga hindab ta elus stabiilsust ning kindlustunnet ning naudib seda, kui keegi teine organiseerib vahel tema eest midagi ära. Neil hetkedel suudab ta lõdvaks lasta ja vooluga kaasa minna.

Ehituse eriala toob alati leiva lauale

Madise teekond ettevõttesse sai alguse keskkoolis, sest juba siis olid esimesed kokkupuuted erinevate ehitustöödega. Ülikooliaegne kogemus ehituse valdkonnas aitas palju paremini aru saada ehitamise praktilisest poolest, sest seda õpikutest ei leia.

Üleüldse arvab Madis, et ehitusega seotud erialadel ei saa töö kunagi otsa ja see toob alati leiva lauale. Peale ülikooli suundus ta hoopis Norra moodulmajade tootmisega tegelevasse ettevõttesse tööle.

Õpetlik, ent väsitav töökogemus välismaal

Tänu välismaal veedetud neljale aastale on Madis kordades rahulikum kui varasemalt. Teda ei aja endast välja ka vahemaa kodukoha Tartu ning töökoha Tallinna vahel. Seda seetõttu, et Norras ulatusid sõidetavad vahemaad vahepeal lausa 700 km pikkusteks. Sõites aga Eestis ühest linnast teise bussi või rongiga saab paralleelselt ka tööd teha. “Nii on aeg produktiivselt kasutatud,” toob Madis välja kaugsõitude positiivse poole. 

Kui rääkida töökogemusest, siis on ta pidanud nii objektijuhi kui ka projektijuhi ametit erinevates ettevõtetes. Muuhulgas on ta pannud käe külge ka Harmeti moodulmaja tehase ehitusel. Elu aga koosneb ringidest, mis saavad paratamatult mingil hetkel täis ja siis järgneb muutus. Nii on olnud välismaal elamise, kui ka Tallinnas ning Tartus elamisega.

9 kuud puhkust

Pärast viimast välismaal viibitud perioodi, mil Madis osales Euroopa maismaa suurima tuulikupargi rajamisel, võttis ta koju tagasi jõudes üheksaks kuuks aja maha. Alles seejärel oli ta valmis Savekate tegevjuhi, Tambeti pakkumise vastu võtma.

„Iga asi on kogemus ja kõigest saab midagi kaasa võtta. Välismaal moodulmajade ehitusega tegelevas ettevõttes kogetud intensiivsus andis kaasa teadmise, et sellist elu ma enam elada ei soovi. See oli meeletult õpetlik kogemus, kuid ühtlasi ka väga väsitav. Mul on vedanud, et kõik meeskonnad, kuhu sattunud olen, on alati olnud viimase peal. Tugi on alati olnud olemas ja ma ei ole pidanud end üksi tundma. Kui mul on vaja nõu, siis saan seda alati küsida, sest minu tutvusringkond on lai. Olen selle eest ääretult tänulik,“ sõnab ta.

Savekates hindab Madis rahulikku tegutsemist ja sisepingete puudumist. Ka ei ole mitte keegi ketiga oma kontori tooli külge aheldatud. Enamjaolt on kolleegid pereinimesed ning mõistavad seega kodu ning tööelu tasakaalu olulisust. 

Anname projektijuhtidele võimalusi ise lahendusi leida

Kuivõrd on projektijuhi ametist külge jäänud kiirreageerimine ning kiirete lahenduste otsimine, siis nüüd püüab Madis sellega teadlikult piiri pidada. Just nimelt selleks, et tema meeskonnas olevad projektijuhid saaksid ise lahendusi leida. Üks on aga selge, kui keegi peaks abi vajama, siis on Madis telefonikõne kaugusel. Ja kui keegi peaks vajama abi ka asjade autosse pakkimisel, siis selleski on mees osav. Kõik on tulnud kogemusega – nii ettenägelikkus kui ka oskus vahel seisatada, öelda iseendale STOP ja menetleda.

„Just viimastel aastatel olen juurde õppinud, et parem targalt seista, kui lollilt joosta. Ehitusplatsil käib kogu aeg aktiivne töö. See aga ei tähenda, et peab pimesi tormama. Vahel on vaja võtta aeg maha, et arutleda koostööpartnerite ja meeskonnaga. Kõigil on ju oma teadmised, mida mul ei pruugi olla,“ kirjeldab Madis enda vaateid.

Kui jõudsime Kuule, suudame kõike

Samuti arvab ta, et lahendamatuid probleeme ei ole olemas, sest inimesed on ometigi leidnud viisi kuidas jõuda Kuule. Kui see on võimalik, siis on kõik võimalik. Ehituse alal on eriti oluline õigeaegne infovahetus ning kommunikatsioon. Seda ka siis kui juhtuvad suured ootamatused. Tuleb olla operatiivne ja avatud pilguga, kasutada saadaolevaid teadmisi meeskonnalt ning vajadusel ka väljastpoolt. Ka järjekindlust hindab mees väga, mistõttu viib kõik alustatu lõpuni. Just seetõttu võistles ta eelmisel aastal ka Ironmani triatlonil

Madise jaoks on oluline igapäevaselt endalt küsida, miks ta midagi teeb. Tema jaoks on oluline see enda jaoks ikka ja jälle lahti mõtestada. Ka huumoril on elus oma koht. Nii kipub ta ka keerukates olukordades ikka nalja viskama, et õhus olevaid pingeid veidi jahutada. Kui küsida, mida Madis tulevikult ootab, siis sõnab ta südamlikult: „Tulevikult ootan stabiilset elu ja kooskasvamist tütrega. Iga päev toob midagi uut. Oodata on nii palju.“

ehituse projektijuhid, meeskonna üritused, ühisüritused, savekate